خط خدمت بی منت و تلاش را جدی بگیریم

چکیده:        در آستانه گرامیداشت یاد شهیدان رجایى و باهنر و هفته دولت قرار داریم. به همین مناسبت ضرورى است از خدمات و تلاشهاى دولت قدردانى شده و بر استمرار خط خدمت بى‏منت و تلاش تأکید شود و از سوى دیگر درباره حاشیه‏سازى‏هاى برخى عناصر دولتى و فرعى کردن مسائل اصلى و اصلى کردن برخى مسائل فرعى به طور جد خوددارى شود. امروز جهاد اقتصادى، مقابله با تحریم‏هاى اقتصادى دشمن، ادعاهاى حقوق بشرى علیه ایران وگشودن پرونده‏اى جدید در کنار پرونده هسته‏اى در دنیاى غرب و استکبار جهانى،  بیدارى اسلامى در جهان اسلام و بیدارى در اروپا به ویژه انگلیس و نروژ، ایجاد دو ونیم میلیون شغل، مبارزه با گرانى و تورم، تأمین مسکن و ازدواج جوانان، اجراى صحیح هدفمندى یارانه‏ها، موضوعات تهاجم و شبیخون فرهنگى و تسامح و وادادگى فرهنگى در مقابل عناصر خودفروخته و وابسته به خارج، برگزارى انتخابات با مشارکت گسترده مردم، معضلات اجتماعى و ده‏ها مورد دیگر از این قبیل موضاعات اصلى و اساسى ما هستند و هر حرکتى که این اولویت‏ها را نادیده بگیرد و با حاشیه‏سازى ذهن دولت را از خدمت و تلاش به مسائل فرعى معطوف کند، خیانتى نابخشودنى مرتکب شده است و آیندگان ما را از این بابت نخواهند بخشید. دولت نیز اقدامات قابل توجهى در رسیدگى به محرومان، برگزارى سفرهاى استانى و مشاهده از نزدیک مشکلات مردم، راه‏اندازى ده‏ها و صدها پروژه عمرانى و سازندگى، پیشرفت‏هاى محیرالعقول در عرصه‏هاى علمى، پزشکى، نظامى، اجراى هدفمند کردن یارانه‏ها، چند برابر کردن فعالیت‏هاى عمرانى و سازندگى، پیشبرد فعالانه برنامه‏هاى هسته‏اى، دورزدن و فائق آمدن بر تحریم‏هاى یکجانبه آمریکا و اروپا، ایجاد ثبات و آرامش و... انجام داده که بایستى در این هفته به آن‏ها پرداخته و از دولت قدردانى نمود. در زمینه اقتصادى، فعالیتهاى زیادى شده، باارزش هم هست؛ اما مسأله اشتغال و مسأله تورم و مسأله فرهنگ کار و مسأله ساعات مفید کارحل نشده است. فرهنگ کار باید در کشور یک جورى باشد که مردم کار را عبادت بدانند؛ هر یک ساعت کار را با شوق بیفزایند در مدت و مقدار کارى که انجام مى‏دهند. باید کار کرد. با بیکارى و بى‏میلى به کار و تنبلى و وادادگى، کشور پیش نخواهد رفت. مقام معظم رهبرى اخیرا در دیدار با کارکنان و مسؤولان نظام فرمودند: «در زمینه فرهنگ، اخلاق عمومى و عدم رواج فضائل اخلاقى، مشکلاتى داریم. باید روزبه‏روز فضائل اخلاقى در بین ما رشد کند. صبر ما، شکر ما، ذکر ما، احسان ما، مروت ما نسبت به دیگران، اجتناب ما از ایذاء دیگران، میل ما به خدمت به دیگران، روزبه‏روز باید در بین جامعه رشد پیدا کند. این‏ها به خودى خود پیش نمى‏آید؛ این‏ها کار لازم دارد، تلاش لازم دارد. در این زمینه‏ها کوتاهى داریم. رواج فرهنگ اسراف و تجمل‏گرایى در جامعه، رشد یا عدم توقف میل به خشونت در برخى از بدنه جوان کشور، مضر است.» دولت بایستى این هشدارهاى دلسوزانه را جدى گرفته و دغدغه‏هاى مردم و رهبرى را در این زمینه رفع کند.


  اقتصاد باید با رویکرد جهاد اقتصادى مطرح شود. ما در شرایط تحریم هستیم و تحریم‏ها جدى‏تر هم شده است و در حال حاضر دشمن به سوى تحریم بانک مرکزى پیش مى‏رود و در این حالت نباید ترسید؛ باید جدیت داشت؛ شیوه‏هاى انقلابى، میان‏بر، بسیجى را با بکارگیرى همه ظرفیت‏ها فعال کرد. باید تدبیر شود و مواردى همچون سهمیه‏بندى سوخت، تبدیل دلار به یورو و تبدیل یورو به طلا که ذخائر ارزى ما را به 120 میلیارد دلار افزایش داده است، ادامه یافته واز این قبیل مورد تقدیر قرار گیرد. شاخص‏هاى کلان اقتصادى باید سامان یابد. واردات بى‏رویه محدود شده و کیفیت تولیدات و کالاهاى داخلى ارتقا یابد؛ رشد اقتصادى باید به 7 تا 8 درصد برسد و اگر نشود در بحث چشم‏انداز به شدت عقب‏افتادگى خواهیم داشت. انتظار رشد اقتصادى از بهره‏ورى 7/2 درصد بوده که در حال حاضر زیر یک دهم درصد است. بحمدالله افولى که از چندى قبل در کارهاى دولت پدید آمد، با تأکیدات مقام معظم رهبرى مقدارى ازمیان رفته، اما آنچه مشاهده مى‏کنیم هنوز خط خدمت و تلاش مثل فعالیت‏هاى دولت نهم نیست و رئیس جمهور و دولت باید جدیت بیشترى از خود نشان دهد. جریان انحرافى یک مسأله فرعى است، مسأله اصلى جهاد اقتصادى و توجه به تحریم‏ها است. پروژه‏هاى کلان کشور حمایت شود. متاسفانه فضاى فرهنگى کشور بشدت نامطلوب است، در عین حال کشور نیازمند آرامش است ونباید با بحران‏سازى و حاشیه‏سازى


 

 

جامعه را در التهاب نگاهداشت. از حرکت‏هاى بر هم زننده آرامش، چه در قوا، چه در رسانه‏ها و چه در تریبون‏ها باید پرهیز کرد. غربى‏ها عقیده دارند دولت ایران بر خلاف گذشته که علاقه‏اى به ورود به منازعات سیاسى از خود نشان نمى‏داد اخیرا رفتارى تهاجمى‏تر در عرصه سیاست داخلى در پیش گرفته و احتمالا اگر خود را با حملات تند و تیز از جانب رقیبانش مواجه ببیند در مقابله به مثل کوتاهى نخواهد کرد. از نظر طرف غربى یکى از مهم‏ترین نتایج درگیر شدن دولت و رقیبانش در این فرایند، بر زمین ماندن کارهاى جارى در ایران است که منجر به افزایش نارضایتى مردم خواهد شد. غربى‏ها اکنون تلاش مى‏کنند با متمرکز کردن تحریم‏هاى خود بر مواردى که با زندگى روزمره مردم مرتبط است، تبعات کم‏کارى دولت در اداره امور کشور را تشدید کنند. در حال حاضر تمرکز تحریم‏هاى غرب بر دو حوزه کاستن از منابع مالى دولت -که دولت براى اداره امور جارى و همچنین پرداخت یارانه‏ها به شدت به آن نیازمند است- و همچنین جلوگیرى از تأمین کالاهاى مصرفى توسط دولت از بازارهاى خارجى قرار گرفته است. تلاش آمریکایى‏ها براى حل نشدن بحران پرداخت پول نفت میان ایران و هند (که دومین مشترى بزرگ نفت ایران بعد از چین است) و تحریم شرکتى مانند تاید واتر میدل ایست که عملا هدف از آن جلوگیرى از وارد شدن مواد غذایى به ایران است در همین راستا ارزیابى مى‏شود. تحلیل آمریکایى‏ها این است که اگر بتوانند سوء مدیریت و بى‏انگیزگى دولت در امور اجرایى را با تحریم‏هاى کاملا هدفمند گره بزنند قادر خواهند بود نارضایتى مردمى را در آستانه انتخابات به اوج برسانند.


 شواهد نشان مى‏دهد اقتصاد ایران هم‏اکنون خیلى با این واژه جهاد اقتصادى ارتباط برقرار کرده و نتوانسته حداقل بخشى از مشکلات را شناسایى و راه‏کارهایى براى آن ارایه دهد. رابطه بین بودجه دولت و نفت و چگونگى ورود درآمدهاى نفتى به اقتصاد کشور، معضل اصلى اقتصاد ایران است. براى حل این مشکل، در برنامه سوم توسعه اقتصادى، پیشنهاد ایجاد صندوق ذخیره ارزى داده شد. با این حال مسایل اقتصاد سیاسى مانع از آن شده است تا این صندوق که از ابتداى برنامه پنجم و با نام و سازوکار کم و بیش متفاوتى وارد شده است، بتواند رسالت اصلى خود را انجام دهد. حل مشکل رابطه بین درآمدهاى نفتى و بودجه دولت، بدون عزم راسخ و تقویت هرچه بیش‏تر صندوق ذخیره ارزى امکان‏پذیر نخواهد بود. وقتى عنوان مى‏کنیم که هدف کاهش و در نهایت حذف وابستگى به درآمدهاى نفتى است، بنابراین باید بپذیریم که برداشت از حساب ذخیره ارزى تحت هیچ عنوانى امکان‏پذیر نخواهد بود. بیکارى اکنون تبدیل به یک مشکل براى اقتصاد کشور شده است. این موضوع آن قدر جدى هست که چندى است دعوا بر سر نرخ بیکارى و آمار ایجاد فرصت شغلى بالا گرفته است. با وجود اهمیّت این موضوع، تا کنون راه حل جدى براى حل این معضل به کار گرفته نشده و راه‏کارهایى مانند وام‏هاى خود اشتغالى، بنگاه‏هاى کوچک و زود بازده و مواردى از این قبیل، تنها اقداماتى بوده است که تاکنون دولت‏ها براى حل معضل بیکارى به کار گرفته‏اند، در صورتى که این مشکل نیاز به یک راه حل اقتصاى و آن هم جهادگونه دارد. جهاد اقتصادى براى حل این معضل مستلزم دید کلان به موضوع بیکارى است. اگر بخواهیم در راستاى جهاد اقتصادى قدم برداریم لازم است تا حل معضل بیکارى را از راه سیاست‏هاى کلان اقتصادى که منجر به رشد اقتصادى بالاتر مى‏شود، فرآهم آوریم. این سیاست‏ها باید در درجه اول برقراى ثبات در محیط اقتصاد کلان و افزایش شاخص‏هاى فضاى‏کسب و کار باشد تا سرمایه‏گذاران را به سرمایه‏گذارى تشویق کرده و ایجاد اشتغال نماید. در غیر این صورت تا زمانى که فعالیّت‏هاى تولیدى با موانع بالایى رو به روست، سیاست‏هایى مانند اعطاى وام ارزان قیمت و وام‏ها خود اشتغالى نمى‏تواند راه‏گشا باشد. نظام بانکى و تأمین مالى قوى در هر کشورى پشتیبان سرمایه‏گذارى است و سرمایه‏گذارى، تولید بالاتر را به همراه دارد. در کشور ما به مقوله تأمین سرمایه براى بخش تولید نیز مانند سایر مواردى که نام برده شد، تا کنون نگاه مکانیکى شده و برخورد اقتصادى با این موضوع نشده است. در سال جهاد اقتصادى تهیه طرح و برنامه‏اى براى پویایى نظام بانکى کشور لازم است.


 سفرهاى استانى دولت علاوه بر توزیع عادلانه توجه و امکانات دولت در مناطق گوناگون، اقدامى براى ارائه فرصت‏هاى عادلانه پیشرفت به استان‏ها، شهرستان‏ها و حتى روستاها در جهت رشد و شکوفایى است که با برگزارى آن‏ها علاوه بر ایجاد تحرک در دستگاه‏هاى اجرایى، ارزیابى واقعى‏ترى از روند امور به دست آمده است.


 91 سفر استانى هیات دولت و تصویب بیش از 20 هزار مصوبه از اقدامات این دولت بود. از مجموع تصمیمات دور اول سفرهاى استانى دولت تاکنون 98 درصد اجرایى و اجراى 80 درصد آن‏ها به اتمام رسیده است و همچنین از مجموع تصمیمات در دور دوم سفرها 77 درصد اجرایى و 52 درصد تمام شده است و از مجموع تصمیمات دور سوم سفرهاى استانى هیات دولت نیز 49 درصد اجرایى و 26 درصد تمام شده است. سفرهاى استانى دولت این امکان را به وجود آورده که تصمیمات واقع بینانه‏تر، درست‏تر و بهتر اتخاذ شده و تمامى مناطق کشور احساس نزدیکى با نظام داشته باشند.


 توجه ویژه به مناطق محروم از جمله سیاست‏هاى دولت بوده است. برق‏دار شدن همه روستاهاى بالاى 20 خانوار، افزایش برخوردارى روستائیان از آب آشامیدنى سالم از 61 درصد به 78 درصد، افزایش روستاهاى برخوردار از گاز طبیعى از 3125 به 10348، افزایش 25.1 برابرى طول راههاى روستایى، افزایش سه برابرى بهسازى روستاها و بهره‏مندى همه روستاها از مخابرات از جمله اقدامات دولت در راستاى توجه به مناطق محروم است.


 مجموع واگذارى‏هاى اصل 44 از سال 70 تا 83، 2800 میلیارد تومان بود که از سال 84 تاکنون به 82 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.


 از سال 72 تا 83، 1.13 میلیارد دلار سرمایه خارجى جذب شده و این میزان از سال 84 تا 89، 7.14 میلیارد دلار بوده است، در این بخش در 2 سال اخیر رشد 124 درصدى داشتیم و کشورمان در رتبه ششم جهان قرار گرفته است.


 در تمام دنیا به لحاظ بحران اقتصادى، سرمایه‏گذارى خارجى با کاهش مواجه بود، حمایت از تولید و رفع موانع آن به طور مستمر را از مهمترین اقدام دولت در راستاى پیشگیرى از بحران اقتصادى بوده است. مانده تسهیلات بانکى به بخش خصوصى از حدود 50 هزار میلیارد تومان در سال 83، به بیش از 250 هزار میلیارد تومان در سال 89 افزایش یافت و در واقع دولت خودش را از منابع بانکى کنار کشید و آن را به سمت بخش مردمى اقتصاد سوق داد.


 طبق قانون، بیش از 45 میلیون نفر شامل دریافت سهام عدالت مى‏شوند که تاکنون بیش از 39 میلیون نفر شناسایى و سهام به آن‏ها واگذار شده است و این روند تا واگذارى سهام به همه 45 میلیون نفر ادامه خواهد یافت.


 على‏رغم خشکسالى و سرماى کم‏سابقه، میزان تولیدات کشاورزى از 87 میلیون تن در سال زراعى 83-84 به بیش از 107 میلیون تن در سال زراعى 88-89 رسیده است و سطح اراضى زراعى با آبیارى تحت فشار نیز از 215 هزار هکتار به 381 هزار هکتار طى پنج سال اخیر افزایش یافته است.


 طرحهاى زیربنایى آب و خاک انجام شده نیز پنج سال پیش از دولت نهم 298 هزار هکتار بود که در مدت پنج ساله اخیر به 422 هزار هکتار افزایش یافته است.


 میزان کل صادرات مواد خام و فرآورى شده کشاورزى از 6 میلیارد دلار در پنج سال قبل به 3.15 میلیارد دلار در این دوره و در جهت حمایت از کشاورزى و روستائیان افزایش یافته و نیز ضریب خودکفایى و امنیت غذایى از 87 درصد به 92 درصد افزایش یافته است و دولت مصمم است از امسال تا پایان برنامه پنجم به فضل الهى تمام زمین‏هاى کشت آبى تحت پوشش آبیارى صنعتى قرار گیرد.


 تاکنون بیش از 22 میلیون نفر روستایى تحت پوشش بیمه درمان و پزشک خانواده قرار گرفته‏اند و ادامه کار در مراحل تکمیلى بوده و امسال در شهرها آغاز مى‏شود. به فضل الهى ظرف دو سال آینده، همه جمعیت کشور تحت پوشش پزشک خانواده قرار مى‏گیرند و این یک طرح تحولى است که به واسطه آن سلامت و بهداشت در اولویت قرار گرفته و هزینه درمان مردم به شدت کاهش مى‏یابد.


 در دوره‏اى پنج ساله با یک روش پلکانى به نسبت کم برخوردارى، هم حقوق‏ها افزایش پیدا کرد و هم فاصله‏ها کم شد و این در حالیست که شرایط زندگى مستمرى بگیران، بازنشستگان و کارکنان دولت بهبود پیدا کرد.


 هدفمندى یارانه‏ها از کارهاى بزرگى بود که با همدلى و هماهنگى مردم و مسؤولین انجام شد و به پنجاه سال تبعیض در توزیع یارانه‏ها و ناکارآمدى ساختار اقتصادى پایان داد، با هدفمندى یارانه‏ها حدود 7 دهک درآمدى با افزایش قدرت خرید مواجه شدند و این طرح علاوه بر صرفه‏جویى و اصلاح ساختار تولید و مصرف کشور، گام مهمى در جهت عدالت بوده است و به فضل الهى مراحل بعدى این طرح هم در آینده اجرایى خواهد شد.


 مجموع اقدامات انجام شده حاکى از این است که ضریب جینى که یک شاخص مقایسه برخوردارى دهک‏هاى بالا و پائین درآمدى است از 9.39 درصد در آخر سال 83 به 7.37 درصد رسیده و به فضل الهى تا پایان سال 90 به کمتر از 36.0 خواهد رسید.


 تاکنون به بیش از 31 میلیون نامه مردمى پاسخ داده شده که حدود 75 درصد آن با حل مشکل همراه شده است و این آمار 25 برابر مدت مشابه قبل است.


 در راستاى خدمتگزارى دولت، بودجه عمرانى کشور با قیمت ثابت حداقل 2.2 برابر افزایش پیدا کرد و با قیمت جارى این میزان 4 برابر است.


 قدرت اسمى نیروگاه‏ها از 300.37 مگاوات به بیش از 62 هزار مگاوات و جمعیت تحت پوشش شبکه آب شهرى به بیش از 99 درصد ارتقاء یافته است و افزایش شبکه اصلى آبیارى و زهکشى از 5.1 میلیون به 8.2 میلیون هکتار باعث شده 5.4 میلیارد متر مکعب در مصرف آب صرفه‏جویى شود.


 طرح عظیم آب‏رسانى به حاشیه خلیج فارس با بیش از 700 کیلومتر خط انتقال و با پوشش 3.2 میلیون نفر جمعیت به بهره‏بردارى رسیده و شهرها و روستاهاى متعددى را تحت پوشش قرار داده است. طرح عظیم آب‏رسانى به قم و هفت شهر دیگر نیز به بهره‏بردارى رسیده است و در همین مسیر عملیات آبرسانى به سه شهر دیگر نیز در دست اجراست.


 مهار آب‏هاى خروجى از کشور از 1.2 میلیارد متر مکعب به 6.3 میلیارد متر مکعب افزایش پیدا کرده و این در حالى‏است که قریب به سى سال است که ما از ذخایر زیرزمینى که غیرقابل جبران است، برداشت مى‏کنیم، در طول این مدت 76.2 میلیارد متر مکعب آب براى جبران بیلان منفى چاه‏ها از طریق تغذیه مصنوعى به شبکه آبرسانى تزریق شده است و صدها پروژه کوچک و بزرگ آبرسانى و شبکه‏هاى آب و فاضلاب شهرى و روستایى در کشور اجرا شده و یا در دست اجرا است.


 کل زیربناى آموزشى از سال 57 تا 83، 33 میلیون متر مربع بود و این در حالى است که در 5 سال اخیر 17 میلیون متر مربع فضاى آموزشى جدید ایجاد شده است.


 افزایش احداث آزادراه از سالى 68 کیلومتر به سالى 110 کیلومتر، افزایش دو بانده کردن راههاى اصلى از سالى‏178 کیلومتر به 508 کیلومتر، افزایش ترانزیت جاده‏اى کالا از 1.2 به 2.5 میلیون تن در سال و افزایش مسافر جابجا شده هوایى سالانه از حدود 12 به 20 میلیون نفر و مسافر جابجا شده از طریق دریا از 4.2 به 4.6 میلیون نفر را از مهمترین اقدامات دولت در زمینه حمل و نقل و کمک به کاهش تلفات جاده‏اى دانست.


 در یک هماهنگى خوب میان پلیس راهنمایى و رانندگى، وزارت راه و ترابرى، هلال احمر، بهداشت و درمان و مدیران استانى تلفات جاده‏اى که در سال 83، 27 هزار نفر بود و سالانه به طور متوسط 10 درصد افزایش داشت در سال 89 به کمتر از 23 هزار نفر کاهش پیدا کرد و این در حالى است که حجم و تعداد خودروهاى کشور در این مدت دو برابر شده که البته این مقدار بسیار زیاد است و دولت با اجراى صدها طرح راه، راه‏آهن، آزادراه، فرودگاه و بندر در صدد کاهش هر چه بیشتر آن است.


 کنترل بازار مسکن و خارج کردن آن از سوداگرى را یکى از مهمترین برنامه‏هاى دولت بوده است. تولید مسکن شهرى از متوسط سالى 391 هزار به 747 هزار واحد افزایش یافته و مسکن روستایى نیز از متوسط سالى ده هزار به 218 هزار و در مجموع به بیش از یک میلیون و سیصد هزار واحد در دولت نهم و دهم افزایش پیدا کرده است و امیدواریم با طرح عظیم مسکن مهر به لطف خدا معضل مسکن براى همیشه در کشور برطرف شود.


 تعداد دانشجویان حدود 2 برابر و تحصیلات تکمیلى 5.2 برابر شده و مراکز آموزش عالى کشور نیز از 308 به 719 مرکز افزایش یافته است.


 تعداد مقالات علمى ارائه شده در برنامه چهارم به بیش از 34 هزار عنوان رسیده و نیز نشریات علمى معتبر ارزیابى‏شده از 358 به 800 نشریه افزایش یافته است، فضاهاى ساختمانى، کتابخانه‏اى، آزمایشگاهى و کارگاهى‏دانشگاه‏ها در کشور از 805 میلیون مترمربع به 1205 میلیون متر مربع افزایش پیدا کرده است.


 تعداد تخت بسترى در بیمارستان‏ها از 97 هزار 600، به 112 هزار و تعداد پایگاه‏هاى اورژانس از 630 به 1823 پایگاه افزایش یافته است، در سال جارى جشن پایان ایجاد پایگاه‏هاى اورژانس شهرى و بین شهرى در کشور برگزار خواهد شد.


 در تأمین خون خودکفا شده‏ایم و داروهاى نوترکیب و تجیهزات جدید و پیشرفته پزشکى روزانه به بازار عرضه مى‏شود، افزایش 100 درصدى صادرات دارو، راه‏اندازى مرکز خون، بندناف و بانک سلول‏هاى بنیادین، ورود طب سنتى به دوره آموزش عالى پزشکى، رشد 4 برابرى مصرف گیاهان دارویى در کشور، ساخت 48 دانشکده پزشکى و ایجاد 30 رشته جدید دکتراى تخصصى و فوق تخصصى در کشور از اقدامات مهم دولت در حوزه بهداشت و درمان است.


 ظرفیت تولید فولاد از 10 میلیون تن سالانه در سال 83 به 20 میلیون تن در سال، تولید محصولات فولادى از 5.12 میلیون تن به 30 میلیون تن، سیمان از6.32 به 72 میلیون تن، شمش آلومینیوم از 230 هزار تن به 453 هزار تن، تولید کاشى و سرامیک از 176 به 350 میلیون متر مربع، سنگ آهن و کنسانتره از 3.14 میلیون تن به 28 میلیون تن در سال و صادرات غیر نفتى از حدود 27 میلیارد دلار در برنامه سوم به بیش از 90 میلیارد دلار در برنامه چهارم رسیده است.


 امسال صادرات غیرنفتى کشور را به 45 میلیارد دلار برسانند و سال بعد این میزان از مرز 60 میلیارد نیز عبور کند. نسبت صادرات غیرنفتى به واردات از 22 درصد به 50 درصد رسیده است و در طول این 5 سال متوسط رشد صادرات 1.11 درصد و واردات 5 درصد است که این به معنى آن است که رشد صادرات ما دو برابر واردات است و اگر به همین منوال چهار، پنج سال جلو برویم حتماً صادرات غیرنفتى که از آرزوهاى تاریخى در اقتصاد ما به شمار مى‏رود از واردات جلو خواهد زد.


 سنگین‏ترین تحریم‏ها علیه ملت ایران اعمال شد که به گفته دشمنان تحریم‏هایى فلج‏کننده بود، به عکس انتظار آن‏ها بخاطر ویژگى‏هاى ملت ایران و جمهورى اسلامى این تحریم‏ها تبدیل به فرصتى براى شکوفایى کشور شد.


 بحران اقتصادى تقریبا همه گیر شده و اقتصادهاى بزرگ دنیا با کسر بودجه‏هایى بسیار سنگین و کمرشکن مواجه‏اند، به لطف الهى ایران طى این چند سال بدون کسرى بودجه و با تراز تجارى مثبت و مازاد تراز تجارى شرایط بسیار خوبى را داشت و به لحاظ ذخایر ارزى امروز شرایط ما بهترین شرایط در طول تاریخ است.

/ 0 نظر / 9 بازدید