جای خالی امـام خمینی و غفلت از اندیـشه هـای امـام خامنه ای

          بیداری اسلامی در اوج خود در حال نابودسازی یکی پس از دیگری دیکتارتورهای منطقه است. نظام هایی که تا چندی پیش با تکیه بر پشتیبانی غرب و ایالات متحده هر ظلمی را بر ملت خویش روا می دانستند، امروز به توخالی بودن آن حمایت پی بردند و به یاری خداوند متعال بیداری اسلامی با سرعت بیشتر به راه خود ادمه می دهد.

بی شک خیزش اسلامی بوجود آمده در درجه نخست تحقق وعده ها و سنن الهی و در درجه بعدی به ثمر نشستن آرمان ها و تلاش های جمهوری اسلامی و آرمان های امام خمینی است.

      حضرت امام خمینی از بدو تاسیس جمهوری اسلامی سخن از صدور انقلاب را به میان آوردند و تا پایان عمر پربرکنتشان دست از آرمان بیداری اسلامی نکشیدند و در پیام پذیرش قطعنامه 598 تاکید کردند که: «ما تصمیم داریم پرچم «لا اله الّا اللَّه» را بر قلل رفیع کرامت و بزرگوارى به اهتزاز درآوریم.» (صحیفه امام، جلد21)

ایشان بیداری اسلامی و آگاه ساختن ملت ها نسبت به مظالم دشمنان اسلام را از جمله مهم ترین وظایف جمهوری اسلامی و ملت ایران میدانستند تا آنجا که فرمودند: «وظیفه اولیه ما و انقلاب اسلامى ماست که در سراسر جهان صلا زنیم که‏اى خواب رفتگان! اى غفلت زدگان! بیدار شوید و به اطراف خود نگاه کنید که در کنار لانه‏هاى گرگ منزل گرفته‏اید. برخیزید که اینجا جاى خواب نیست! من به صراحت اعلام مى‏کنم که جمهورى اسلامى ایران با تمام وجود براى احیاى هویت اسلامى مسلمانان در سراسر جهان سرمایه گذارى مى‏کند. و دلیلى هم ندارد که مسلمانان جهان را به پیروى از اصول تصاحب قدرت در جهان دعوت نکند و جلوى جاه طلبى و فزون طلبى صاحبان قدرت و پول و فریب را نگیرد.»( صحیفه امام، جلد21)

به یقین پریشانی دشمنان اسلام و هوشیاری هر چه بیشتر امت اسلام مرهون تلاش های عملی و نظری حضرت روح الله است و می توان ایشان را به عنوان سلسله جنبان و پیش قراول بیداری امت اسلام در تاریخ معاصر دانست.

در عین حال فقدان ایشان نیز برای امت اسلام رنجی گران و فراموش ناشدنی به حساب می آید.

در روزهای اخیر تسخیر سفارت اسراییل در قاهره یادآور روزهای فراموش نشدنی «انقلاب دوم» در ایران بود که برای بسیاری یاد و خاطره امام خمینی و آرمان های او را تداعی کرد تا جایی که بسیاری دوستان خودی به نوعی از مشکل فقدان ایشان سخن گفتند و همینجا می تواند نقطه آغازین یک «انحراف» باشد که آن چیزی جز غفلت از اندیشه های ولی فقیه نیست.

به عقیده گروهی از اندیشمندان علوم سیاسی با مرگ یک رهبر کاریزماتیک(البته استفاده از صفت کاریزما برای شخصیت الهی امام خمینی یک غلط مصطلح است) و روی کار آمدن رهبران بعدی، خلا و نقصانی به لحاظ ایدئولوژیک در آن نظام سیاسی بوقوع می پیوندد.

اما آیا در جمهوری اسلامی نیز شاهد چنین روندی هستیم و پس از رحلت امام خمینی، آرمان ها و اصول ایشان به فراموشی سپرده شد؟

بسیاری از ناظران بین المللی و تحلیلگران شبکه های بزرگ خبرپراکنی در ساعات نخستین انتشار خبر ارتحال امام خمینی به دنبال تلقین ایجاد خلل در پیکر نظام اسلامی بودند، اما بر اساس سنت الهی که فرمود: مَا نَنْسَخْ مِنْ آیَةٍ أَوْ نُنْسِهَا نَأْتِ بِخَیْرٍ مِنْهَا أَوْ مِثْلِهَا أَلَمْ تَعْلَمْ أَنَّ اللَّهَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ (سوره بقره، آیه ١٠۶)( و آیه ای را نسخ نمی کنیم مگر آنکه مثل آن و بهتر از آن را می دهیم، آیا نمیدانی که خداوند بر همه چیز آگاه است) این امر محقق نشد و فرماندهی نظام اسلامی پس از امام خمینی، ضمن پایبندی بر اصول ایشان، با پویایی کامل به راه خود ادامه داد.

پیرامون رهبری نظام اسلامی پس از رحلت معمار کبیر انقلاب نکات فراوانی وجود دارد که در این میان مداقه بیشتر در چند نکته در مورد پیگیری آرمان های جهانی امام خمینی و انقلاب اسلامی توسط ایشان بسیار ضروری می نماید:

                                    

1- اول اینکه مقام معظم رهبری مکرر راه نظام اسلامی را پس از امام خمینی، همان راه و همان ارزش ها، سوای از اندک انحرافی معرفی نموده و فرمودند:

«مى‏خواهیم در کنار جسم آرمیده‏ى امام بزرگوارمان، خطاب به روح مطهر و ملکوتى او بگوییم: «انّا على العهد الّذى فارغناک علیه»؛ یعنى ما بر سر عهد، پایداریم. عهدى که با امام بزرگوارمان داریم، پیمان ادامه‏ى راه او و سعى و تلاش براى رسیدن به هدفهاى اوست. ما امام را فقط براى افتخار کردنِ به نام او و کار او نمى‏خواهیم؛ امام را فقط مایه‏ى زینت جمهورى اسلامى نمى‏دانیم. بالاتر و مهمتر از اینها این است که امام ما را به راهى هدایت کرد، هدفهایى را براى ما تعریف کرد، شاخص‏هایى را در میانه‏ى راه به ما معرفى کرد تا راه را گم نکنیم. فقط در صورت پیمودن این راه است که ما مى‏توانیم به حیات طیبه برسیم و طعم آن را بچشیم.» (مراسم شانزدهمین سالگرد ارتحال امام خمینى (ره)،14/3/84)

 2- آیت الله خامنه ای به عنوان ولی امر مسلمین جهان هرگز از پیگیری و تاکید بر مبارزه با استکبار جهانی و تحقق آرمان های امام و انقلاب غافل نبوده و در مناسبت های متعدد بر این نکته اصرار ورزیدند. ایشان در پیام خود (در سال های نخستین رهبری) خطاب به حجاج بیت الله الحرام اظهار داشتند:

«بتى که بسیارى از مردم جهان و از جمله بسیارى از مسلمین، امروز به جبر و تحمیل، به عبادت و اطاعت از آن وادار مى‌شوند، بت قدرت امریکا است که همه‌ى شؤون فرهنگى و سیاسى و اقتصادى مسلمین را در قبضه گرفته و ملتها را خواه و ناخواه در جهت منافع و اغراض خود - که نقطه‌ى مقابل مصالح مسلمین است - حرکت مى‌دهد. عبادت، همین اطاعت بى‌چون‌وچراست که امروز در برابر خواست استکبار و در رأس آن امریکا، بر ملتها تحمیل مى‌شود و آنان با شیوه‌هاى گوناگون، به سمت آن سوق داده مى‌شوند.» (26/3/70)

 3- مقام معظم رهبری همواره با رصدی هوشیارانه از حرکت های اسلامی، چند سال قبل از خیزش های کنونی، بیداری اسلامی را نوید دادند و امروز نیز در افقی بلندتر سخن از پیشروی بیداری اسلامی تا قلب اروپا را پیش می کشند.

معظم له در دیدار با کارگزاران نظام در سال 84 فرمودند:

«امروز چند واقعیت در دنیا وجود دارد که قابل انکار نیست. واقعیت اول، بیدارى دنیاى اسلام است؛ در این کسى نمى‏تواند تردید کند. امروز مسلمانان عالم در همه‏ى نقاط جهان - چه در کشورهاى مسلمان، و چه در نقاطى که در اقلیت قرار دارند - احساس گرایش به اسلام و احساس بازیابى هویت اسلامى خودشان را مى‏کنند. امروز روشنفکران دنیاى اسلام، دلزده‏ى از سوسیالیسم و مکاتب غربى، به سمت اسلام گرایش پیدا کرده‏اند و علاج دردهاى بشریت را از اسلام مى‏طلبند و استفتاء مى‏کنند.(11/6/84)

4- آخرین نکته ناظر بر ارتباط پیوسته و مداوم ایشان با نخبگان جهان اسلام و دولتمردان آن می باشد؛ به جرات میتوان مدعی بود که در میان رهبران کشورهای اسلامی، رهبر جمهوری اسلامی بیشترین ارتباط و هم صحبتی را از یک سو با نخبگان جهان اسلام و از سوی دیگر با دولتمردان کشورهای اسلامی دارند و در ایجاد گفتمانی واحد و رهبری افکار در جریان بیداری اسلامی نقش مهمی را ایفا می نمایند.

ایشان در یکی از دیدارهای اخیر خود با نخبگان جهان اسلام فرمودند:

                        

«امروز دنیاى اسلام در یک مقطع تاریخى قرار دارد؛ ما این مقطع را باید بشناسیم، ما از این مقطع نباید غفلت کنیم. در این سى سال گذشته - بعد از پیروزى انقلاب اسلامى در ایران - هرگز چنین وضعى در دنیاى اسلام پیش نیامده است. امروز مردم توى صحنه‌اند؛ در مصر، در تونس و در بعضى از نقاط دیگر؛ این باید هدایت شود. دشمنان سعى میکنند این حرکت را غیر اسلامى نشان دهند؛ این خطاست؛ قطعاً اسلامى است.» (بیانات در دیدار شرکت‌کنندگان درکنفرانس وحدت اسلامی،1/12/89)

در شرایط کنونی مهم ترین وظیفه نیروهای حزب الله پیگیری و مطالبه خط امام و دغدغه های اوست؛ خط امام نیز به نوبه خود دارای شاخص هایی چون: صدور معنوی انقلاب، عدم انعطاف و عقب نشینی در مقابل دشمن مهاجم، عدم تکیه صرف بر عوامل مادی و ظواهر مادی، سلوک معنوی و اهل ارتباط با خدا بودن، باور به کمک الهی و پایان ناپذیری امید به خداوند متعال، توصیه به تکیه انقلاب بر ضعفا و پابرهنگان، پرهیز از اشرافیگری و... می باشد که با نگاهی به اندیشه های امام خامنه ای(مانند موارد ذکرشده) به خوبی تبلور و پویایی آن با توجه به مقتضیات زمان مشاهده می شود.

امروز اگر سخن از دلتنگی امام راحل به میان می آید بسیار به حق و روا است و آرزوی همه دوستداران اوست که ای کاش پدر جمارانی هم شاهد به ثمر نشستن کوکب دریه «لاشرقیه و لاغربیه» انقلاب اسلامی در سراسر بلاد اسلامی بود.

اما باید هوشیار بود که این دلتنگی موجبات غفلت از ولی زمان و عدم استفاده از اجتهاد او در اندیشه امام خمینی را فراهم نیاورد؛ در شرایط کنونی بدون شک جمهوری اسلامی می بایست بیش از پیش به وظیفه رهبری جهان اسلام و صدور گفتمان انقلاب عمل نماید که این مهم جز با پیگیری منویات ولی فقیه (که به حق جای خالی امام را پر کرده است) میسر نخواهد شد.

/ 2 نظر / 28 بازدید
نازنین

سلام دوست عزیز، برای مشاهده مطالب جالب و خواندنی به سایت مهر پرس بروید.

ح1

سلام علیکم .خسته نباشید.