تحلیلی بر دیدار بسیار مهم مسئولان با مقام معظم رهبری


سخنرانی یک شنبه شب «مانیفست» (نقشه راه) بود

   سخنان یک‌شنبه شب رهبری معظم در دیدار کارگزاران نظام را باید به حق یکی از این مانیفست‌ها نامید. ترسیم وضعیت واقعی نظام اسلامی در ابعاد مختلف و درعرصه داخلی و خارجی و نیز ترسیم وضعیت واقعی منطقه و جهان ازوی‍ژگی این سخنان است که باید در هر بخش از آن ده‌ها و صدها تحلیل و مقاله ارائه داد تا نگاه تیزبین و حکیمانه ایشان را تبیین و با آمار و ارقام و ارائه اسناد لازم در هر بخش، این مواضع را درجامعه نهادینه کرد.

مقام معظم رهبری منویات خود را در این دیدار به سه بخش تقسیم کردند. بخش اول آن مربوط به ماه رمضان، تقوا و توصیه‌هایی به مسئولان در این خصوص بود، در بخش دوم جایگاه نظام اسلامی بعد از گذشت 32 سال مورد ارزیابی قرا گرفت و در بخش سوم به تاکتیک‌های نظام سلطه علیه ایران و شرایطی که باعث وارونه شدن این تاکتیک شده است پرداختند.


جایگاه واقعی نظام اسلامی در برهه کنونی

از آنجا که تحلیلی هر چند جزئی از این سه بخش، مجالی بیش از این سطور را می‌طلبد در این قسمت برآنیم تا فقط به بخش دوم یعنی جایگاه واقعی نظام اسلامی در برهه کنونی بپردازیم.

شاید اکنون که ما خود در این نظام زندگی می‌کنیم کمتر تحولات شگرفی که جمهوری اسلامی در عرصه داخل و خارج به وجود آورده را متوجه شویم. لازمه قضاوت صحیح ما درباره انقلاب اسلامی آن است که برای مدتی بیرون از مرزها قرار گرفته و آنگاه با مشاهده تغییرات انجام گرفته درعرصه‌های مختلف و با مشاهده تحلیل‌های مستقل بیگانگان درباره ایران به ارزیابی شرایط حاضر بپردازیم.

نظامی که با یک انقلاب تمام عیار جایگزین نظامی با قدمت 2500 ساله شده، در اول کار با مشکل گروهک‌های جدایی‌طلب خلقی مواجه شد، جنگی 8 ساله بر وی تحمیل شد، سازندگی ویرانیهای به جا مانده از جنگ و بعد از آن تحریمهای سنگین اقتصادی، سیاسی، مالی و بعد هم هسته ای. حال با تمام این شرایط و تمامی این موانع که کمترین آنها می توانست یک نظام نوپا را ساقط کند نه تنها خللی در حرکت این نظام ایجاد نشد بلکه شاخص‌ها در حوزه های مختلف نشان دهنده ارتقای جایگاه نظام در همه عرصه‌است.

ایشان برای تبیین مواقعیت واقعی نظام، نقاط مثبت و منفی نظام را در بخشهای مختلف برشمرده و برای هر کدام راهکاری کوتاه اما جامع ارائه دادند.

تاثیر تحولات منطقه و جهان بر وضعیت داخلی کشورمان از نکاتی بود که ایشان بدان اشاره و و برلحاظ کردن آن تاکید کردند. بنابراین اگر قرار است شاخصها با هم مقایسه شوند بایستی این فاکتور حتما در آن لحاظ شود.


11 نقطه قوت

رهبر معظم انقلاب اسلانی نقاط مثبت دوازده گانه ای را برای نظام برشمردند که عبارت بودند از توانائى غلبه‌ بر تهدیدها، اعتماد میان مردم و نظام، پیشرفت در شرایط تحریم، پیشرفت در اعتماد به نفس ملى، اعتبار بین‌المللى، ثبات کشور، الهام‌بخشى، الگوسازى، ضعیف شدن دشمنانمان در صحنه بین‌المللى، ناامیدى دشمن از منفعل کردن انقلاب، تجربه متراکم در قانونگذارى و اجرا.


18 نقطه منفی

در ادامه ایشان نکات 18 گانه ای را به عنوان نقاط ضعف نظام طی سه دهه گذشته بیان کردند که فهرست آن از این قرار است :عمل نکردن طبق وظیفه، عدم رعایت مراقبت‌هایى که باید انجام بدهیم، زیر پا نگذاشتن دلبستگى‌ها، سرگرم شدن به چیزهایى که باید از آن پرهیز کرد و برحذر بود، سرگرم شدن به منازعات و مشاجرات سیاسى، سرگرم شدن به رفاه‌طلبى و منش هاى اشرافى، غفلت از روحیه‌ى جهادى و ایثار، غفلت از تهاجم فرهنگى دشمن، بى‌مبالاتى نسبت به حفظ بیت‌المال، میل به رفتارهاى قبیله‌اى در سیاست و اقتصاد، حل نشدن مشکل اشتغال، حل نشدن مشکل تورم، حل نشدن مسئله فرهنگ کار، عدم رواج فضائل اخلاقى، رواج فرهنگ اسراف و تجمل‌گرایى در جامعه، رشد یا عدم توقف میل به خشونت در برخی از بدنه‌ى جوان کشور، عدم مقابله‌ى درست و منطقى با تباه کردن نسل جوان، عدم طرح درست مبانى اعتقادى.


مواجهه رهبر معظم انقلاب با نقاط 30 گانه

اما مهمتر از برشمردن دقیق نقاط مثبت منفی نظام، نوع مواجهه رهبر معظم انقلاب با این مولفه ها است. ایشان با بیان اینکه «در بررسی شرایط کشور، باید هم نقاط قوت و هم نقاط ضعف را دید و از نگاه منفی و یا نگاه مثبت مطلق پرهیز کرد. » و ضمن فراخواندند نخبگان به مطاله دقیق این نقاط می آورند که: «نقاط مثبت، ظرفیت‌های کشور است و نقاط منفی، نشان دهنده اولویت‌ها است که با در نظر گرفتن هر دو فهرست، می‌توان مسیر صحیح حرکت به سوی پیشرفت و تعالی را شناخت. »

همانگونه که دیدیم ایشان ابتدا نقاط قوت نظام را برجسته کردند و بعد از کاستیها و ایرادها را به عنوان نقاط ضعف برشمردند تا چشم اندازی روشن، واقعی ، به دور از حب و بغض احزاب سیاسیون، کارشناسی شده در اختیار همگان قرار گیرد.

مقام معظم رهبری اگر به نقاط مثبت اشاره دارند به منظور راضی سازی مقطعی مردم و جامعه نیست بلکه ایشان با برشمردن این نقاط که برای همگان قابل فهم و استناد است اولا راه هجمه را بر دشمنان و رسانه های آنان می بندند و در درجه دوم الگویی به دست اندرکاران ارائه می دهند که نقشه راه چیست.

درباره نقاط ضعفی نیز که بیان کردند هیچگاه به منظور خرده گیری و تضعبف دولتها و اشخاص نیست بلکه همانگونه که خود نیز بدان اشاره داشتند یافتن اولویتها یی است که نظام و مسئولین باید تا حد امکان در صدد رفع آنها برآیند و چنانچه این ضعفها را برطرف کردند آنگاه می توانند به مرحله بعد و به دنبال مشکلات بعدی نظام بروند.
 
 

/ 0 نظر / 11 بازدید