توصیه های رهبری چراغ راه دولت خدمتگزار

             مقام معظم رهبری در این دیدار بسیار هوشمندانه قلب جریان انحرافی یعنی باستانگرایی را که در پروژه مکتب ایرانی نمود پیدا کرده بود، هدف قرار دادند و با صراحتی مثال زدنی در حالی که مبتکر سناریوی مکتب ایرانی در این جلسه حاضر بود، تاریخ پس از اسلام ایران را بسیار برجسته تر از تاریخ پیش از اسلام خطاب کردند تا سناریوی تحرکات این گروه در قالب باستانگرایی را خنثی کنند. معظم‌له در این خصوص فرمودند: در مورد علاقه به ایران، به جای تأکید بر ایران قبل از اسلام، بر ایران بعد از اسلام تأکید شود، زیرا افتخارات ایران بعد از اسلام در هیچ دوره‌ای از تاریخ ایران وجود نداشته است. رشد پیشرفت‌های علمی، هنری، فرهنگی و حتی نظامی در ایران بعد از اسلام به ویژه در دوران دیلمیان، سلجوقیان و صفویه به هیچ وجه قابل مقایسه با ایران قبل از اسلام نیست.

تأکید بر لزوم پایبندی دولت به شعارها و وعده‌هایش

یکی دیگر از توصیه‌ها و هشدارهای رهبر انقلاب در خصوص پایبندی دولت به شعارها و وعده هایی بود که در ایام انتخابات و پس از آن به مردم داده شد. دولت دهم پس از انتخاب مجدد توسط مردم به دلیل نفوذ اعضا و وابستگان جریان انحرافی در بدنه آن درگیر مسائل و حاشیه‌های مختلفی شد که همین موضوع زمینه‌ای را فراهم آورد تا دولت، شعارها و وعده‌های خود را که از طریق آن توانسته بود بار دیگر در رأس مهمترین قوه کشور قرار بگیرد، به فراموشی بسپارد. شعارهایی نظیر عدالت محوری و توسعه اقتصادی و وعده هایی که بیشتر آنها قشرهای مستضعف جامعه یا به قول خود دولتی‌ها «دهک‌های پایین» را شامل می‌شد و اکثراً در طول سفرهای استانی قول آن به مردم داده شد. در کنار آن نیز شعارهای بزرگی نظیر مبارزه با ویژه‌خواری، اشرافی‌گری و مبارزه با مفاسد اقتصادی تکمیل کننده آلبوم شعارهای دولت بود، اما حالا همین وعده‌ها و شعارهای عمل نشده و دیدن برخی مسائل ناخوشایند بر خلاف تمامی ادعاهای صورت گرفته، از درون خود دولت (که بیشتر وابستگان به جریان انحرافی هستند)، خود پاشنه آشیلی برای تخریب و تضعیف دولت شده است. از این رو رهبر انقلاب از سر دلسوزی این موضوع را نیز مورد خطاب خود قرار دادند و از دولت خواستند تا به وعده‌های خود عمل کند. معظم‌له در این باره فرمودند: علت اقبال مردم در انتخابات سال ?? و ?? به رئیس‌جمهور، همین شعارهای جذاب و ضروری بود چراکه مردم به ارزش‌ها و آرمان‌ها پایبند و دلبسته‌اند.

ایشان، عدالتخواهی، استکبارستیزی، ساده‌زیستی، مقابله با منش اشرافیگری، «مقابله با ویژه خواری و سوءاستفاده از ارتباطات اقتصادی و غیراقتصادی» و خدمت رسانی صادقانه را از جمله شعارهای جذاب دولت خواندند و افزودند: اصول و ارزش‌هایی که امام خمینی می‌فرمود و باعث محبوبیت ایشان در قلب ملت‌ها شد از اساسی‌ترین شعارهای دولت است که باید کاملاً به آن پایبند بود.

رهبر انقلاب اسلامی، کار برای خدا را رمز برخورداری از توفیق الهی و ایجاد جذابیت در دل‌های مردم برشمردند و تأکید کردند: اگر به هر علت تقید به شعارهای دولت سست شود، توفیقات الهی نیز کم خواهد شد، بنابراین با همان شور و نشاط و تلاش به خدمت صادقانه و بدون توقع ادامه دهید.

توجه به توصیه‌های علما، مراجع و نخبگان

با افزایش حواشی ایجاد شده توسط یک جریان خاص پیرامون دولت، مراجع، علما و دلسوزان بسیاری در سخنانشان دولت را به پرهیز از این حواشی و کنار زدن این جریان خاص دعوت کردند، اما در برخی موارد، ناخواسته شاهد آن بودیم که این توصیه‌ها از سوی دولت نادیده انگاشته می‌شد و همین موضوع زمینه را برای انتقام‌گیری جریان خاص از روحانیون و علما و سپس نخبگان فراهم می‌کرد. جریانی که به صراحت موضوع جامعه بدون روحانیت را در دستور کار خود قرار داده است. بنابراین همین موضوعات باعث شد که مقام معظم رهبری لزوم توجه به نظرات دلسوزان نظام را گوشزد کنند و این عدم توجه را یکی از اشکالات دولت برشمارند. ایشان یکی از اشکالات دولت را حضور کم‌رنگ در میان نخبگان دانشگاهی و حوزوی دانستند و تأکید کردند: باید رئیس‌جمهور و وزرا اقدامات دولت در بخش‌های مختلف به ویژه در خصوص مسائل اقتصادی را که از مسائل اصلی کشور و مورد چالش موافقان و مخالفان دولت است، در جمع نخبگان مطرح کنند تا با استفاده از دیدگاه‌ها و همچنین نظرات انتقادی آنان، هم‌افزایی به وجود آید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه باید از انتقادها و اشکالات مجامع نخبگان استقبال کرد، افزودند: نباید به دلیل نحوه بیان برخی از مسائل، از دیدگاه‌های سازنده و مفید اکثریت نخبگان محروم شد. گرچه انتقادات مقام معظم رهبری به دولت تنها به همین مسائل محدود نمی‌شود و موضوعات دیگری نظیر عدم توجه به بحث جهاد اقتصادی، واردات بیش از حد کالا به کشور و از همه مهمتر پرهیز از رفتارهای پرحاشیه در حوزه فرهنگ مورد تأکید معظم‌له قرار گرفت، اما مجموعه دولت باید این موضوع را درک کند که تمامی این مطالب و نکات، توصیه‌های پدرانه‌ای است که تنها برای بهبود شرایط موجود و نزدیک تر کردن دولت به شرایط ایده آل خدمت رسانی به مردم مطرح می‌شود. همانطور که در کنار این توصیه‌ها و انتقادات در جلسات مختلفی نیز شاهد تعریف و تمجید از فعالیت‌ها و عملکرد دولت توسط رهبر انقلاب نیز بوده‌ایم.

/ 0 نظر / 13 بازدید